Nie daj się wykiwać ubezpieczalni

Wystarczy moment nieuwagi. Zadzwonił telefon, ktoś się zagapił albo chciał zdążyć na żółtym. Stłuczki to codzienność, ale na szczęście istnieje obowiązkowe ubezpieczenie OC

Obowiązkowe ubezpieczenie OC, które, jeśli wypadek nie był z naszej winy, pokryje koszty naprawy. My za to otrzymamy samochód zastępczy. Wiele osób nie zna jednak przysługujących im praw i daje się oszukać ubezpieczalniom, które skracają czas udostępnienia pojazdu. Dla tych, którzy chcą tego uniknąć, istnieje inne rozwiązanie: prywatne firmy z korzystniejszą ofertą. Według przepisów poszkodowany właściciel pojazdu ma prawo domagać się od ubezpieczyciela naprawy szkody, a także zwrotu kosztów związanych z przemieszczaniem się w okresie naprawy. Jeśli sprawa jest bezsporna, wina określona została przez policję albo sprawca zdarzenia potwierdził swoją winę, ubezpieczalnie zwykle same proponują samochód zastępczy.

Ich oszczędność – nasza strata.
Tu jednak zaczynają się problemy. Często zdarza się, że ubezpieczyciele, korzystając z naszej nieznajomości prawa, pozwalają nam korzystać z pojazdu tylko 5-7 dni, a następnie żądają jego zwrotu, mimo że szkoda nie została jeszcze zlikwidowana. Tymczasem auto przysługuje nam do ukończenia naprawy albo do czasu uzyskania pieniędzy z odszkodowania w przypadku szkody całkowitej. Korzystanie z usług ubezpieczalni sprawcy ma też inne mankamenty. W umowie, którą podpisujemy, często występuje wiele ograniczeń, a wśród nich m.in. bardzo wysoki udział własny w szkodach, brak możliwości wyjazdu za granicę, brak możliwości przewożenia zwierząt w aucie, czy nawet ograniczenie liczby kierowców do tylko jednej osoby.
Samochód zastępczy, który nam przysługuje, nie może być z wyższego segmentu niż nasz własny pojazd. Niestety ubezpieczalnie regularnie udostępniają samochody klasy dużo niższej, próbując na nas oszczędzić. Zasłaniają się przy tym brakiem dostępności, a takie kłamstwo ciężko im udowodnić.

Przejrzyste zasady.
Jak uniknąć takich problemów? Na rynku istnieje wiele prywatnych firm oferujących darmowy samochód zastępczy. Jako poszkodowany, mamy prawo skorzystać z takiej usługi. W ten sposób uzyskamy dużo korzystniejsze warunki oraz przejrzystość zasad. Odbywa się to w sposób bezgotówkowy – wypożyczalnia sama rozliczy się z ubezpieczalnią. Jedną z najważniejszych zalet takiego rozwiązania jest również brak kaucji. Mamy też pewność, że samochód zastępczy zostanie nam udostępniony na cały okres usuwania szkody. Trzeba jednak pamiętać, że celowe przedłużanie czasu wynajmu pojazdu może przyczynić się do odmowy zapłaty kosztów przez ubezpieczyciela. KK

Więcej na https://www.facebook.com/RentACarPolska/