Motozajawka

Mało która rozrywka potrafi dostarczyć tyle adrenaliny co sporty motorowe. Jeśli do szybkich i zwrotnych pojazdów dodamy wymagające tory, które wręcz wystrzelają maszyny w powietrze, otrzymamy mieszankę wybuchową.

Ludzie mają to do siebie, że gdy tylko pojawia się jakiś nowy wynalazek, zwykle bardzo szybko wymyślają jego rozrywkowe zastosowanie. Wystarczy tylko rozejrzeć się wokół siebie – głównymi źrodłami atrakcji są obecnie komputery, które pierwotnie miały być jedynie maszynami liczącymi, i telefony, których podstawowej funkcji nie trzeba nikomu tłumaczyć (nawet jeśli staje się ona powoli funkcją poboczną). Nie inaczej było dawniej, nawet jeśli możliwości nie były tak duże jak obecnie. Pomyślmy tylko – za rok narodzin współczesnych samochodów przyjmuje się 1886, gdy Karl Benz skontruował pierwszy automobil Benz Patent-Motorwagen,  a pierwszy wyścig samochodowy odbył się już w lipcu  1894 r., mimo że pierwszym szerzej dostępnym samochodem był Ford Model T  z 1908 roku. Do rzeczonego wyścigu stanęły aż 102 pojazdy, z czego 39 było napędzanych na parę, 5 napędzanych elektrycznie, 5 wykorzystujących sprężone powietrze  i 1 napędzany mechanizmem sprężynowym.  Nie ma co, rywalizację mamy po prostu we krwi. Jeszcze więcej możliwości dały rozwijane w podobnym czasie motocykle. Pierwszym sportem motocyklowym stał się trial. Zamiast najzwyczajniej w świecie się ścigać, motocykliści poszli o krok dalej i postanowili wykorzystać niedużą budowę motocykla,  by pokonywać nim przeszkody.

Na wytyczonej kilkudziesięciokilometrowej trasie trzeba było poradzić sobie np. ze zwalonymi drzewami, głazami, stromymi podjazdami itp. Pierwsze zawody w trialu motocyklowym wystartowały w 1909 roku. Z czasem sport, jak każdy inny, zaczął ewoluować i większy nacisk położono na to, kto szybciej dojedzie do mety, zamiast na surową ocenę przejazdu. Dyscyplina zyskiwała na popularności i na świecie zaczęła funkcjonować pod nazwą motocross, co jest kombinacją francuskiego słowa „motocyclette” i angielskiego „cross country”. Dziś motocross to sport uprawiany w ponad 40 krajach na świecie. Największymi sukcesami mogą pochwalić się reprezentanci Belgii, Francji, Włoch, Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Najważniejszymi imprezami są organizowane przez Międzynarodową Federację Motocyklową (Fédération Internationale de Motocyclisme – FIM) Mistrzostwa Świata w Motocrossie (złożone z ok. 20 rund, odbywających się od lutego do września)  i Motocross Narodów – dwudniowe wydarzenie na przełomie września i października. Oprócz tego własne liczące się serie posiadają Brytyjczycy  i Amerykanie.

Zawody odbywają się na tworzonych specjalnie w tym celu torach, usypywanych zazwyczaj z piasku, gliny lub ziemi. Wszystko jest robione pod kątem jak największej widowiskowości – usypuje się wiele wzniesień, tak by kibice mogli jak najczęściej obserwować zawodników wyskakujących kilka metrów nad powierzchnię gruntu. W wyścigu motocrossowym przeważnie bierze udział 40 zawodników, a długość wyścigu zależy od rangi zawodów. Z motocrossu wywodzi się także kilka innych ciekawych dyscyplin: supercross to odmiana motocrossu odbywająca się na dużych stadionach, we freestyle motocrossie zawodnicy z pomocą ramp wyskakują wysoko w powietrze i wykonują triki, a quad motocross to, jak sama nazwa wskazuje, motocross na quadach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *