Nowe wnętrze

Tuning samochodów obejmuje najróżniejsze obszary. Przyzwyczailiśmy się kojarzyć go przede wszystkim z przyciągającymi wzrok elementami zewnętrznymi, podkreślającymi walory auta, ale przyjrzyjmy się tym razem tuningowi wnętrza. Co oczywiste, modyfikacje wprowadzone w danym pojeździe mają dostarczać satysfakcji przede wszystkim jego użytkownikowi, niekoniecznie wyłącznie za sprawą lepszego przyspieszenia czy obserwowania zaciekawionych spojrzeń innych użytkowników dróg. Ogromną przestrzenią do wykazania się dla tunerów jest wnętrze. Zmiany tego rodzaju nie tylko mogą towarzyszyć szerzej zakrojonym przemianom pojazdu od strony wizualnej, ale także być np. efektem renowacji wnętrza. Do najprostszych zmian należą modyfikacje fabrycznych zegarów. Można pokusić się o wymianę całego zestawu wskaźników na utrzymany w innym stylu, bardziej.

Co oczywiste, modyfikacje wprowadzone w danym pojeździe mają dostarczać satysfakcji przede wszystkim jego użytkownikowi, niekoniecznie wyłącznie za sprawą lepszego przyspieszenia czy obserwowania zaciekawionych spojrzeń innych użytkowników dróg. Ogromną przestrzenią do wykazania się dla tunerów jest wnętrze. Zmiany tego rodzaju nie tylko mogą towarzyszyć szerzej zakrojonym przemianom pojazdu od strony    wizualnej, ale także być np. efektem renowacji wnętrza. Do najprostszych zmian należą modyfikacje fabrycznych zegarów. Można pokusić się o wymianę całego zestawu wskaźników na utrzymany w innym stylu, bardziej eleganckim albo np. sportowym. Dostępność łatwych w montażu i oszczędnych diod LED daje z kolei duże możliwości, gdy chodzi o oświetlenie wnętrza. Tu (jak przy każdych zmianach zresztą) potrzebna jest jednak ostrożność, zarówno przy planowaniu takiego dodatku, jak i korzystaniu z niego – nie może nam utrudniać widzenia drogi. Do prostych i często stosowanych metod odświeżenia wnętrza należą okleiny, za pomocą których możemy nadać kokpitowi nowy styl. Najpopularniejsze są te imitujące karbon czy też metal. Trudniej o imitujące drewno, bo uchodzi to za przejaw nie najlepszego gustu (jeśli drewno to prawdziwe i nie w każdym samochodzie). Mimo że zmiana jest powierzchowna, wszystko powinno być dobrane do konkretnego pojazdu, by uzyskany efekt nie był groteskowy. Choć zastosowanie oklein generalnie nie stanowi skomplikowanego zadania, konieczna jest tu duża dokładność i cierpliwość przy precyzyjnym umieszczaniu detali. Do częściej zużywających się elementów należy kierownica – to dobra okazja, by zaopatrzyć ją w nowe obszycie albo wymienić na sportową, która, będąc mniejszą, ułatwia wykonywanie niektórych manewrów, wymaga jednak zastosowania specjalnej naby i nie ma poduszki powietrznej. Zmienić się mogą też nasze pedały – czy to całkowicie, czy za sprawą nakładek. Dobrze dobrane, bardziej sportowe poza tym, że dyskretnie podkreślą charakter naszego samochodu, mogą także, dzięki lepszemu kontaktowi ze stopą, poprawić wygodę korzystania z mechanizmów pojazdu.

Mniejsze znaczenie praktyczne ma gałka zmiany biegów, alei ją możemy wymienić, żeby wraz z kierownicą i pedałami tworzyła spójny zestaw. Wszystko to oczywiście w dużej mierze jedynie drobiazgi. Głębokim przemianom technicznym pojazdu towarzyszyć mogą także poważniejsze zmiany w jego wnętrzu. Do najbardziej pracochłonnych i kosztownych należy wymiana całej tapicerki. Wymiana boczków i nowe obszycie foteli to w końcu nie wszystko – pozostają jeszcze słupki i podsufitka, które powinny tworzyć spójny układ. Kokpit, zamiast go jedyne oklejać, również można poddać większej przebudowie, do czego jednak potrzebny będzie już bardziej kompetentny fachowiec. Uzupełnieniem całości mogą być nowe, utrzymane w innym stylu fotele, jeśli nie wystarcza nam zaopatrzenie ich w nową tapicerkę czy też pokrowca. Jakichkolwiek zmian byśmy nie wprowadzali, pamiętajmy, że, koniec końców, kwestie estetyczne należą do najmniej istotnych – elementy wyposażenia wnętrza mają nam zapewniać pewną kontrolę nad pojazdem i bezpieczną podróż i to jest ich pierwszorzędne zadanie. Inna kwestia to utrzymanie określonego
stylu. Bywa, że producenci samochodów wypuszczają specjalne zestawy wyposażenia. Niekoniecznie musimy sięgać po gotowe rozwiązania, jednak czasem warto zwrócić na nie uwagę, co może być pomocnym tropem w poszukiwaniu własnych, oryginalnych rozwiązań. Na wnętrze patrzymy wszak częściej niż na inne elementy samochodu – nie powinno ono przede wszystkim męczyć nas swoim widokiem.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *