To jest Sparta!

Nie oszukujmy się, rugby nie jest sportem cieszącym się w naszym kraju specjalnie dużą popularnością. Jeśli nie wiesz, czym różni się od futbolu amerykańskiego, to jesteś w gronie zdecydowanej większości Polaków.

A różnice można jednak dostrzec już na pierwszy rzut oka. Gdyby spojrzeć w przeszłość, rugby ma wspólny rodowód nie tylko z futbolem amerykańskim, ale też z piłką nożną. Pierwsze wzmianki o grach zespołowych z użyciem piłki pochodzą już ze starożytnej Grecji i Rzymu. Potem rozprzestrzeniły się one po całym Starym Kontynencie w postaci „futbolu średniowiecznego”, znanego też m.in. pod nazwą „mob football”, czyli futbol tłumów – nic dziwnego, drużyny mogły liczyć nawet po kilkuset zawodników! Jeśli dodać do tego fakt, że w grach tych, których celem było przeniesienie piłki wykonanej ze zwierzęcego pęcherza do wyznaczonego miejsca, nie było praktycznie żadnych reguł, to nie powinno dziwić, że w czasie takich rozgrywek regularnie dochodziło do dewastacji miasta. Do tego stopnia, że sport ten był wielokrotnie zakazywany edyktami królewskimi, kościelnymi i miejskimi.

Jednocześnie jednak nie w każdym państwie gry takie cechował chaos – włoska gra calcio fiorentina była zarezerwowana dla bogatych arystokratów, a w meczach, rozgrywanych zwykle na centralnych placach miejskich, brało nawet udział kilku papieży.
Rewolucja nastąpiła w czasie… rewolucji (nomen omen) przemysłowej. Piłka przeniosła się z miasta na podmiejskie łąki, a szkoły tworzyły pierwsze zalążki oficjalnych rozgrywek. Początkowo nieliczne zasady ustalano tuż przed meczem. Najstarsze spisane zasady gry powstały w 1845 r. w szkole w mieście Rugby w środkowej Anglii, od którego to miasta wzięła się nazwa całej dyscypliny sportu. Kolejne reguły zostały spisane w Cambridge w 1848 r. i w Sheffield w 1857 r. Od tego momentu można mówić o stopniowym oddzielaniu się piłki nożnej od rugby, u którego podstaw legł spór dotyczący gry ręką i szarżowania. W 1863 r. powstała the Football Association, a w 1871 r. Rugby Football Union i od tego momentu sporty rozwijały się oddzielnie. Wcześniej jednak pierwotna wersja zdążyła trafić do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozwinęła się w futbol amerykański. Jakby tego było mało, samo rugby także nie jest jednolite.

Oprócz najpopularniejszej 15-osobowej wersji rugby union istnieją jeszcze dwa inne warianty gry, o nieco innych zasadach: 13-osobowa rugby league i 7-osobowe rugby 7. Wszystkie odmiany rugby łączy jednak kilka cech wspólnych, więc skupmy się na głównych różnicach pomiędzy nimi a stosunkowo podobnym futbolem amerykańskim. Te widoczne na pierwszy rzut oka to: ilość zawodników – w futbolu amerykańskim jest ich po 11; stroje – w futbolu obowiązkowe są twarde ochraniacze – podczas gdy strój rugbysty niewiele różni się od stroju piłkarskiego, futbolistę chroni pancerz złożony z kasku, naramienników, ochraniaczy na biodra i kolana; piłka – w rugby jest owalna i minimalnie większa, w futbolu amerykańskim ma charakterystyczne wiązanie i jest zazwyczaj „ostrzej” zakończona.

Oprócz głównych różnic istnieje jeszcze wiele innych, dotyczących przede wszystkim zasad rozgrywki. Czas gry w rugby jest ciągły, tak jak w piłce nożnej, w futbolu natomiast przerywany po każdym nieudanym zagraniu lub powaleniu gracza z piłką.
W rugby można zatrzymać tylko zawodnika z piłką, w futbolu amerykańskim każdego
i istnieje mniej ograniczeń dotyczących agresywności szarż. Do tego w futbolu dopuszcza się podanie do przodu, istnieje więcej możliwości zdobywania punktów, występują również różnice w sposobie ich zdobywania i ich punktacji. Nawet boisko w futbolu jest trochę mniejsze, bramka ma inny kształt i znajduje się za polem punktowym, gdy w rugby przed nim. Jak więc widzicie, różnic jest naprawdę całkiem sporo, a te wymienione to tylko część
z nich.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *