Dlaczego kochają psycholi?

Mordują, gwałcą, a potem dostają liściki miłosne i propozycje seksualne. Dlaczego psychopaci wydają się być idealnymi kandydatami na męża? Jakie kobiety ich pragną? O tym pisze m.in. Sheila Isenberg w książce „Kobiety, które kochają zabójców”. Czym jest syndrom Bonnie i Clyde?

9 lutego 1980, Floryda. Ted Bundy występuje jako własny obrońca podczas procesu o zabicie swojej najmłodszej ofiary. Jego wielbicielka, Carol Ann Boone, siedzi na sali, wraz z innymi kobietami, które przyszły wzdychać do przystojnego mordercy. Chichoczą i uśmiechają się do niego. Ted puszcza im oko i oświadcza się Carol, która przyjmuje oświadczyny. „Ogłaszam nas zatem mężem i żoną” – mówi Bundy. Zgodnie z prawem Florydy było to legalne. Przebywając w celi śmierci, Ted Bundy otrzymywał dwieście listów dziennie.

Takich przypadków było dużo więcej. Inteligentni psychopaci wiedzą, jak manipulować ludźmi tak, by poddali się ich urokowi. „Przystojny, czarujący, miał piękne niebieskie oczy, potrafił uśmiechem zdobywać przychylność innych”, tak opisywano H. H. Holmesa, twórcę Hotelu Śmierci w którym zabił od 27 do 200 ludzi. Za dnia był on szanowanym farmaceutą, często niemogącym opędzić się od wielbicielek. Gdy prawda wyszła na jaw, większość ludzi uznało mordercę za odrażającego, chorego
i zepsutego. Ale nie wszyscy byli tego samego zdania. Wiele kobiet uznało go za pociągającego mężczyznę. Takie zaburzenie preferencji seksualnych, gdzie obiektem pożądania są osoby, które popełniły przestępstwo, często szczególnie brutalne, np. morderstwo czy gwałt, nazywane jest przez seksuologów hybristofilią.

Hybrystofilów dzieli się na dwie grupy – pasywnych i aktywnych. Każdego roku notoryczni kryminaliści dostają setki romantycznych i seksualnych listów od pasywnych fanek. Te kobiety nie chcą brać udziału w przestępstwach, często mają urojenia i próbują usprawiedliwiać czyny swoich morderczych obiektów westchnień. Druga grupa jest ich przeciwieństwem. Aktywne fanki są skłonne pomagać przestępcom, wabić ich ofiary, tuszować zbrodnie, ukrywać ciała. Podnieca je okrucieństwo i nie zdają sobie sprawy, że są manipulowane. Żona Trynkiewicza powiedziała: „Ci chłopcy sami są sobie winni, że Mariusz ich zabił’’. Według niej gwałt i molestowanie to wina ofiary. W książce „Polska odwraca oczy” możemy przeczytać, jak opisuje Trynkiewicza jako „delikatnego, inteligentnego mężczyznę o erotycznym spojrzeniu”. 30 października
2015 r. Trynkiewicz wziął ślub w ośrodku w Gostyninie ze swoją ukochaną. Podobno planują dziecko.

Richard Ramirez, który zabił 13 osób, był kolejnym obiektem westchnień płci pięknej. Na jego procesy przychodziły wielbicielki określające się jako „kobiety w czerni”. Satanistki, które chciały zobaczyć swojego idola, uważały, że był „uroczy”. Jedna z nich marzyła o uprawianiu z nim seksu w trumnie. Doreen Lioy, freelancerka w magazynie dla nastolatków, zakochała się
w Ramirezie. Wierzyła, że jest niewinny, mimo że Ramirez nie wyrzekał się swoich zbrodni. Wzięli ślub w więzieniu San Quentin w Kalifornii. Wiele kobiet nadal wysyłało mu listy i się oświadczało. Odpisując, Ramirez chciał, żeby fanki opisywały mu swoje genitalia, czasami opowiadał im o więzieniu, robił satanistyczne rysunki. Jednak męczyło go tak duże zainteresowanie. Kobiety takie jak żona Trynkiewicza czy Ramireza związują się z przestępcami i czują, że są wyjątkowe – mimo że ich ukochani zabili lub molestowali dziesiątki ludzi, nie skrzywdziliby przecież swojej wybranki! Fantazjują o uratowaniu ich i przemianie potwora w księcia.

Przyczyny hybrystofilii są nieznane, lecz istnieje wiele spekulacji. Często kobiety kochające psychopatów wywodzą się z trudnego środowiska, patologicznych rodzin, gdzie były wykorzystywane i zaniedbywane. Wtedy rodzi się potrzeba znalezienia obrońcy. Seryjny morderca jest dla nich samcem alfa, najsilniejszym ze stada. Ewolucyjnie, tacy mężczyźni byli dobrzy w ochranianiu kobiet i dzieci, więc pomimo zdrowego rozsądku kobiety uważają ich za pociągających. Niektóre dostrzegają małego chłopca, którym kiedyś był przestępca, i chcą się nim opiekować, przyjmując rolę matki, której nigdy nie miał. Mały odsetek kobiet postrzega to jako możliwość znalezienia się w świetle reflektorów, w nadziei na dostanie oferty napisania książki czy wystąpienia w telewizji.

Tak było w przypadku Afton Burton, fanki seryjnego mordercy, Charlesa Mansona, lidera kultu Rodzina, który zabił żonę Romana Polańskiego. Burton regularnie odwiedzała go i dzwoniła, Manson był do tego przyzwyczajony, gdyż od zawsze cieszył się zainteresowaniem kobiet. Jednak po jakimś czasie wyszło na jaw, że Burton chce małżeństwa tylko żeby zdobyć prawa do jego zwłok. Planowała obwozić je po kraju i wystawiać na pokaz za pieniądze. Często ludzie dotknięci tym zaburzeniem nie szukają pomocy, chyba że są do tego prawnie zmuszeni. Najlepszym wyjściem jest zapisanie się na psychoterapię behawioralną, skontaktowanie się z seksuologiem, znalezienie terapii grupowej lub grupy wsparcia, spróbowanie hipnozy lub poproszenie psychiatry o przepisanie recepty na leki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *