Zaciśnij pasa!

Wśród męskich akcesoriów nie ma rzeczy tak ogólnodostępnej, tak często używanej
i tak wszechobecnej jak pasek do spodni. To dodatek, który nawet mimo braku zainteresowania modą, posiadamy i nosimy z każdym rodzajem spodni, co może być błędem.

Pasek do spodni to rzecz skrajnie utylitarna, służąca od początku przesłankom wyłącznie praktycznym, mianowicie podtrzymywaniu spodni w odpowiednim miejscu. Później, wraz z upływem czasu przypisano mu kolejną rolę – ciekawego, ładnego akcesorium do użytku codziennego. Co ciekawe, paski do spodni, ich formy czy kolory były w stanie systematyzować wiarę i wyznanie noszącego, oczywiście mnóstwo wieków wstecz. Od pierwszej wojny światowej paski do spodni zaczęły masowo ozdabiać dzielnych żołnierzy, co też z automatu podsyciło chęć na ich częstsze wykorzystywanie przez cywilów, którzy mimo wszystko przy bardziej formalnych zestawieniach woleli używać w tym celu szelek. Teraz za to pasek do spodni jest najczęściej używanym dodatkiem do ubioru. Oczywiście, pasek paskowi nierówny, więc warto rozłożyć wszelkie możliwości na czynniki pierwsze. Ilość pasków jest liczona w tysiącach, odmiany kolorystyczne czy materiały także. Nie zanosi się również, by ten stan rzeczy się w jakikolwiek sposób zmienił, bo producenci stale dążą do mocnej dywersyfikacji swoich produktów i do wyróżnienia ich względem konkurencji. Ot tak, wymyślają koło na nowo. Pamiętajmy jednocześnie, że pasek na tę chwilę jest elementem opcjonalnym, nie jest obowiązkową częścią stylizacji. Wiedzą o tym ludzie, którzy albo świetnie trzymają swoją wagę, albo często szyją na miarę. W takich sytuacjach dopasowanie spodni do ciała jest zapewne na tyle dobre, że pasek pełniłby rolę wyłącznie detalu stylizacyjnego.

Sam pasków ostatnio nie używam zbyt często, głównie dlatego, że ich obecność zaburza minimalistyczne linie, a dobór paska dokłada codziennych rozterek. Skórzane paski do spodni swoją formalnością przebijają wszelkie wariacje i materiały użyte w innych produktach. Skóra to jeden z najpiękniejszych i najbardziej wdzięcznych materiałów służących mężczyźnie jako dodatek, zarówno jako pasek do spodni, jak i pasek do zegarka czy też obuwie lub nawet mniejsze akcesoria. Nosili je pewnie nasi dziadkowie, nasi pradziadkowie. Mnóstwo z nas pewnie otrzymało w ramach małego „spadku” jakiś ciekawy pasek z duszą użytkowany przez naszego przodka. Jednakże pasek męski skórzany wśród tak ogólnikowej kategorii ma mnóstwo podkategorii, które jeszcze dokładniej je systematyzują, np. najbardziej elegancki typ paska skórzanego to ten w czerni i w brązie. Jest błyszczący, wąski, z minimalistyczną i skrajnie elegancką klamrą. Cechuje się brakiem przeszyć na zewnątrz, co ma za zadanie dodać jeszcze większej formalności. Jest to zdecydowanie najbardziej formalny, dostępny na rynku męski pasek do spodni. Ten sam model paska, ale już z przeszyciami, to pasek w dalszym ciągu na najwyższym szczeblu formalności i pasuje wyłącznie do zestawień eleganckich lub bardzo eleganckich. Niewielki detal w postaci przeszyć nie zmienia jego pozycji.


Paski materiałowe genialnie pasują do skrajnie swobodnych stylizacji i tam też jest dosłownie jego miejsce. Nadmorskie kurorty, krótkie spodenki czy letnie wyjścia ze znajomymi i bardzo jasne barwy – to codzienność dla pasków materiałowych. Owszem, przy dobrym zaznajomieniu się z tematem męskiego ubioru można użyć tego rodzaju paska do stylizacji bardziej formalnych, jak smart-casual, ale póki co nie radzę nikomu podejmować się takiego ryzyka.

 

Paski plecione są bardzo wdzięczne i pozwalają na naprawdę świetne żonglowanie stylem i sposobem ich noszenia. Warto jednak rozróżnić tu dwie bardzo ważne sprawy, otóż pasek pleciony wykonany ze skóry będzie zupełnie innym rodzajem paska niż pleciony, ale z materiału. Jednakowoż tego rodzaju pasek naprawdę warto mieć w swojej szafie w liczbie minimum kilku sztuk. Oczywiście jeśli je lubimy. Pasek pleciony sprawdzi się bardzo dobrze przy mniej wymagających zestawieniach. Od jeansów, po spodnie chino w towarzystwie luźnej koszulki czy bluzy. To idealne tło dla tego paska.

Zamszowy pasek zaś to inna liga i sprawdzi się naprawdę dobrze przy smart-casualu, więc przy bardziej formalnym zestawieniu, jednak dalej w miarę luźnym. Mam tu na myśli przykładowo zestawienie granatowej marynarkiz białymi spodniami i butami zamszowymi pod kolor paska. Dopasowanie koloru paska do koloru butów to już odrębna kwestia, choć warta poruszenia. Zdecydowanie przy najbardziej formalnych zestawieniach należy dopasować kolorem buty z paskiem do spodni, ale tylko wtedy.

Pamiętajmy, że męska moda nie jest modą „od linijki”, tylko taką, którą warto podpasować pod siebie, a nie na odwrót. Dlatego w przypadku pasków osobiście wyznaję zasadę, że warto by buty oraz paski były ze sobą jedynie zbliżone kolorem. Najważniejsze jest to, by pasek zgrywał się z całością ubioru w kontekście formalności. Resztą warto sobie zaprzątać głowę, ale w lekki, nieformalny sposób.

Adrian BigWig, casualism.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *