Pucuj Go na błysk!

Auto detailing to dziedzina pielęgnacji samochodów skupiająca się na każdym najmniejszym szczególe. Detailing zewnętrzny obejmuje renowację lakieru oraz jego zabezpieczenie, pielęgnację wszystkich elementów i felg.

Posiadacze czterech kółek coraz częściej chcą zafundować swoim pojazdom swojego rodzaju spa. Nie chodzi bowiem o zwykłe pranie tapicerki i polerowanie lakieru. Usługi w tym zakresie są coraz bardziej wyspecjalizowane i wymyślne, a zmierzają do kompleksowego odnowienia auta. Działania takie nazywane są auto detailingiem. Jest to proces bardzo skomplikowany, wymaga doświadczenia i odpowiednich umiejętności, ponieważ wykonanie tego typu prac bez odpowiedniej wiedzy na ten temat może skończyć się pogorszeniem stanu pojazdu.

Wszystko zależy oczywiście od rodzaju samochodu, jednak renowacja może potrwać nawet cały tydzień roboczy. Czyszczenie jest bardzo ważnym elementem całego procesu. Auto musi być dokładnie sprawdzone, lakier pozbawiony nie tylko nalotów ze smoły czy owadów, ale również rys i niedociągnięć, które nie są widoczne gołym okiem. Detailing polega na dogłębnym „przeglądzie” lakieru, z mikroskopijną dokładnością, a następnie na jego renowacji i pielęgnacji za pomocą politur, których używać potrafią tylko specjaliści. Najlepsi z nich są w stanie doprowadzić do tego, że efekty przerosną oczekiwania, a sam lakier będzie lepszej jakości niż tuż po oddaniu pojazdu do użytku. W tym celu oprócz tytanowych politur stosuje się również hybrydowe polimery łączone z domieszką z kwiatów czerwonej róży. Dopiero na oczyszczonym lakierze można dokonać jego inspekcji: sprawdzić grubość i uzupełnić ewentualnie ubytki. Następnie najlepsi specjaliści w tej dziedzinie podejmują się korekty lakieru. To skomplikowany zabieg, który jest bardzo czasochłonny i wymaga użycia specjalnych specyfików. Podobnym działaniom można poddać również reflektory i lampy plastikowe. Jednak oczyszczenie i korekta lakieru na niewiele się zda bez nałożenia specjalnej ochrony. Inaczej odpowiedni połysk i brak smug będzie tylko chwilowy.

Produkty chroniące muszą być wysokiej jakości, by wytrzymać codzienne obciążenia i zagrożenia wynikające z normalnego użytkowania samochodu. Zabezpieczenie lakieru wraz z elementami dodatkowymi karoserii nie chroni wyłącznie przed tym, co osiada po deszczu, ale przede wszystkim przed promieniami UV. Chodzi o to, by odbić ich jak najwięcej, ponieważ powodują one matowienie lakieru oraz przyśpieszają działania mikrozanieczyszczeń, które pod wpływem wysokiej temperatury „zjadają” karoserię. Odpowiednia ochrona zabezpiecza również przed wiatrem, który nanosi piasek powodujący tysiące mikrorys. Innymi zagrożeniami są związki chemiczne występujące w kwaśnych deszczach, wodny kamień, a także chemia, która pomaga nam w sezonie zimowym, ale jednocześnie niszczy lakier jeszcze mocniej niż wszystkie inne zjawiska opisane powyżej.

Lakier nie jest jedynym elementem, który wymaga takiego zabezpieczenia. Chodzi tutaj o uszczelki, listwy, elementy chromowane i opony. Najbardziej na zanieczyszczenia drogowe narażone są jednak felgi, na które w procesie auto detailingu nakłada się specjalne powłoki chroniące przed wysoką temperaturą, pyłem hamulcowym oraz opiłkami metalu. Zwykły wosk, który jest powszechnie stosowany przez mechaników, nie pomoże w takich przypadkach. Podobnym zabiegom, choć przy użyciu innych produktów, poddaje się również wnętrze samochodu. Przecież równie ważne jest, by pojazd także w środku wyglądał świeżo i elegancko. Najlepsi w branży potrafią sprawić, że efekt powali na kolana. Po kilkuletnim użytkowaniu samochodu nie jesteśmy w stanie zauważyć, jak jego wygląd odbiega od stanu rzeczywistego z początku użytkowania.

Doświadczeni detailingowcy sprawią, że samochód będzie wyglądał jak po wyjeździe
z salonu. Ponadto podczas tego skomplikowanego procesu fachowcy „przygotowują” auto do warunków drogowych typowych dla danej pory roku. Należy pamiętać, że przed zimą i latem musimy zrobić dla naszego auta coś więcej, niż tylko zmienić opony. Branża auto detailingu w Polsce jest dopiero w fazie rozwoju, a prawdziwych fachowców w tej dziedzinie nie ma u nas zbyt wielu. Należy pamiętać, że nasz pojazd to nie pierwszy lepszy przedmiot
i powinniśmy go powierzać tylko godnym zaufania i doświadczonym specom. Detailing samochodowy ma jednak przyszłość i warto na niego postawić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *