Wrocław w centrum świata

Za nami jedno najważniejszych sportowych wydarzeń tego roku w Polsce. 30 lipca na Placu Wolności we Wrocławiu, czyli w tym samym miejscu, które przez 10 dni sportowych zmagań stanowiło zaplecze kibiców z całego globu, zakończono 10 Mistrzostwa Świata The World Games 2017

Tegoroczna odsłona Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017 miała miejsce w Polsce, a konkretnie w jej południowo-zachodniej części, w stolicy Dolnego Śląska – Wrocławiu. W mistrzostwach, na które z całego świata zjechało 3500 zawodników z aż 112 krajów, polskiej reprezentacji udało się zdobyć aż 30 medali. 9 złotych, 10 srebrnych i 11 brązowych krążków to jak do tej pory rekord Polaków na Światowych Igrzyskach Sportowych. Należy jedynie podkreślić, że 10 z tych krążków udało się wywalczyć w sportach „na zaproszenie” (4 złote, 4 srebrne i 2 brązowe), które jednak nie wliczały się do ogólnej klasyfikacji medalowej. Pierwszy medal dla naszego kraju zdobyła już pierwszego dnia sportowych zmagań Alicja Tchórz, której udało się wywalczyć srebro w sportowym ratownictwie medycznym. Trzeciego dnia zaś The World Games 2017 Wojciech Bógdał został złotym medalistą w paralotniarstwie, zdobywając tym samym dla polskiej reprezentacji pierwsze złoto. Ostatnim medalistą w naszej reprezentacji okazał się być Łukasz Radosz, który zdobył srebro w boksie tajskim, jednak z powodu odniesionej kontuzji musiał zrezygnować z walki finałowej. W ogólnym ujęciu nasz kraj uplasował się na 13 miejscu światowej klasyfikacji medalowej.

Pierwsze miejsca zajęła Rosja, za którą znalazły się odpowiednio Niemcy i Włochy. Warto wspomnieć, że nasza reprezentacja była najliczniejsza, bo w jej skład wchodziło aż 293 zawodników.
Polska odsłona imprezynależała bezapelacyjnie do jednej z najbardziej hucznych. Organizatorzy imprezy podali, że łącznie udało się wyemitować ponad 400 godzin transmisji na żywo, a sama Ceremonia Otwarcia była dostępna dla obywateli 131 krajów świata. Szacuje się, że zasięgiem The World Games 2017 we Wrocławiu objęło aż 420 milionów widzów, z czego największy procent stanowią chińscy, niemieccy, rosyjscy i hiszpańscy miłośnicy sportu, którzy na bieżąco mogli oglą- dać zmagania swoich rodaków. Ceremonia Otwarcia Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017 odbyła się na Stadionie Miejskim we
Wrocławiu. Ceremonię otworzyła uwertura wykonana przez orkiestrę Narodowego Forum Muzyki pod przewodnictwem Radzimira Dębskiego, który specjalnie z tej okazji skomponował ten utwór. Całość wyglądała naprawdę oszałamiająco, zważywszy że scena muzyczna wisiała niejako w powietrzu, górując nad główną płytą murawy.

Głównym hymnem tegorocznych igrzysk stała się piosenka „Biegnij” wykonywana przez Kasię Stankiewicz z zespołem Varius Manx, jednak to nie ona, a wykonywany jeszcze przed oficjalnym otwarciem igrzysk utwór z musicalu „Liżę twoje serce” zrobił oszałamiające wrażenie na wszystkich zebranych na stadionie. „Po wojnie, teraz będzie pokój. To będzie miasto wolnych ludzi. Nie niemieckie, nie polskie, żydowskie, nie rosyjskie i nie ukraińskie. Miasto bez podziału, miasto bez pieniędzy. Miasto bez nienawiści” – śpiewała artystka i nie sposób było nie odnieść wrażenia, że piosenka w dalszym ciągu zyskuje, przynajmniej w tym wymiarze, na aktualności. Nie mniej pięknym gestem w stronę publiki było oddanie przez włodarza miasta kluczy w ręce krasnali, na co cały stadion zareagował entuzjastycznie, wyrażając swoje zadowolenie nałożeniem specjalnie przygotowanych przez organizatorów kolorowych czapeczek. W jednej chwili cały stadion zmienił się w wielobarwny kobierzec. Oficjalnie otwarcie igrzysk ogłosił Thomas Bach, szef MKOI-u. Zaraz potem odbyło się uroczyste ślubowanie, po którym odegrano Mazurek Dąbrowskiego, a na maszt wciągnięto flagi: polską i The World Games. Potem odbyły się jeszcze występy gwiazd, wśród których nie zabrakło Igora Herbuta z grupą LemON czy Kamila Bednarka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *