Kolorowe klimaty

Jedynie 23 kraje na świecie uznają suwerenność Republiki Chińskiej, czyli Tajwanu – kraju położonego w południowo-wschodniej części Azji, u wybrzeży Chińskiej Republiki Ludowej

Tajpej, czyli stolica Tajwanu, to na pierwszy rzut oka typowa metropolia azjatycka. Trzeba się pogodzić z tym, że korki i smród spalin na stałe wpisały się w lokalny krajobraz miasta. Powoli jednak, w miarę zagłębiania się w tajemnice tego zapierającego dech w piersiach zakątka Azji, odkrywa się, że drzemie w nim magia, i to nie tylko ta, która kusi podróżnych bogactwem smaków i aromatów tutejszych targów.

Przede wszystkim bowiem Tajpej to miasto sprzeczności, koegzystujących ze sobą na zasadzie dziwnej harmonii. Nowoczesna architektura styka się na każdym kroku z pozostałościami chińskiej świetności, ale w tej niezwykłej mieszance stylu i kolorów nie sposób nie odnieść wrażenia, że wszystko jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków stolicy Tajwanu, który zresztą do 2010 roku dzierżył zaszczytne miano najwyższego wieżowca na świecie, jest Taipei 101. Tym, co najbardziej zachwyca w tej potężnej budowli, jest przede wszystkim fakt, że została ona skonstruowana w taki sposób, aby jak najlepiej oprzeć się dość często nawiedzającym wyspę trzęsieniom ziemi. Nie dziwi zatem fakt, że obiekt ten uznawany jest za jeden z siedmiu cudów architektonicznych. Tajpej to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w regionie. Co zatem warto zwiedzić, będąc w stolicy Tajwanu? Na szczególną uwagę zasługuje Narodowe Muzeum Pałacowe. Ten utworzony w 1965 roku obiekt zawiera najbogatszy na świecie zbiór eksponatów związanych z kulturą chińską. Nawet Muzeum Narodowe w Pekinie nie może poszczycić się większymi i wspanialszymi okazami.

Warto wspomnieć, że zwiedzający mają możliwość obejrzenia tylko jednego procenta tego, co znajduje się w muzeum, a że niektóre ekspozycje cieszą się bardzo dużą popularnością, nie powinno dziwić, że czasami trudno się dostać do wybranych eksponatów. Kierując się w stronę centrum, dojdziemy do obiektu bliskiego sercu każdego Tajwańczyka – Mauzoleum Czang Kaj-szeka. Ta wielka, biała, 70-metrowa budowla nad placem użytku publicznego wzniesiona została na cześć byłego prezydenta Republiki Chińskiej. Wrażenie robią szczególnie tajwańscy żołnierze pełniący wartę honorową przy wejściu do sali grobowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *