Zanim wyruszysz

Każda podróż wymaga dobrego przygotowania. Ci, którzy planują pokonać drogę samochodem, powinni zadbać o Jego stan.

 

 

Czynności związanych z przygotowaniem nie odkładajmy na ostatnią chwilę. Czy przewody nie są uszkodzone? Czy wentylator włącza się tak, jak powinien, i pracuje bez niepokojących dźwięków? Sprawdzamy też paski klinowe, połączenia elektryczne, a także stan akumulatora. Upewnijmy się, że nie ma żadnych wycieków.

 

 

Za bezpieczeństwo jazdy w dużym stopniu odpowiadają hamulce. Jeśli mamy możliwość, sprawdźmy, czy samochód bez przeszkód toczy się od razu po zwolnieniu hamulca na wzniesieniu, w ustronnym miejscu. A jeśli dawno nie robiliśmy przeglądu, koniecznie sprawdźmy okładziny, tarcze czy bębny. Opony nie mogą mieć żadnych uszkodzeń mechanicznych, a ich bieżnik powinien być równomiernie zużyty, jednak nie do wysokości mniejszej niż 3 mm.

 

 

Jeśli diagnostyka pojazdu przerasta nasze kompetencje, udajmy się do fachowca, który przeprowadzi gruntowny przegląd. Im wcześniej go zrobimy, tym więcej czasu będziemy mieli na wykonanie napraw, co pozwoli np. uniknąć zbyt wysokich kosztów kupowanych na szybko części, a także upewnić się, że wszystko zostało zrobione jak należy – bywa, że niepokojące symptomy są niejednoznaczne nawet dla mechanika i mogą mieć różne przyczyny. Gdy stan techniczny samego pojazdu nie budzi zastrzeżeń, upewnijmy się, że mamy w nim wszystko, co może się przydać na trasie.  A więc gaśnicę, apteczkę, trójkąt i kamizelkę ostrzegawczą czy też sprawny lewarek. Bardzo przydatną rzeczą, nawet jeśli nie zamierzamy sami dokonywać poważniejszych napraw, będą rękawice ochronne. Nie zapominajmy także o drobiazgach, które lubią odmawiać posłuszeństwa – weźmy zapasowe bezpieczniki czy żarówki.

 

 

Często nie pamiętamy też o filtrze paliwa, a to z kolei bywa przyczyną niepotrzebnych wydatków, jeśli nie z powodu awarii, to po prostu z niepoprawnej diagnozy problemów silnika. Wymieniliśmy świece, kable i co jeszcze przyszło nam do głowy, a silnik nadal nie pracuje tak, jak powinien… Może po prostu wyczerpaliśmy już zdolność magazynowania filtra paliwa, a co za tym idzie, drastycznie spadła jego przepustowość i nie pozwala on właściwie zasilać silnika paliwem? Dawniej zapewnienie właściwej jakości paliwa było szczególnie ważne dla użytkowników samochodów z silnikami o zapłonie samoczynnym ze względu na wrażliwość wysokociśnieniowego wtrysku.

 

 

PAMIĘTAJ!

Nawet jeśli wszystko sprawdzisz, podczas drogi mogą pojawić się niespodzianki. Na szczęście przed wyjazdem możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie na pojazd w podróży.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *