Seksualność Polaków

Jak, ile razy w tygodniu i kiedy kochają się najczęściej Polacy? Dzięki ogólnokrajowym raportom i ankietom wiemy to bez wchodzenia rodakom do łóżka.

Dzięki pracy seksuologów i socjologów wiemy, jak kochają się Polacy. Z ostatniego badania przeprowadzonego przez IQS na zlecenie Polpharmy i prof. Zbigniewa Izdebskiego, zatytułowanego „Seksualność Polaków 2017”, wynika, że mimo coraz rozpowszechnianej kultury seksualności – w mediach, czy w internecie, Polacy są coraz mniej zadowoleni ze swojego współżycia.

Sondaż przeprowadzono od grudnia 2016 r. do stycznia 2017 r. na reprezentatywnej grupie 2,5 tys. Polaków w wieku co najmniej 18 lat. Prof. Zbigniew Izdebski podkreślił, że jest to piąta już edycja jego badań, którymi po raz pierwszy objęto wszystkich dorosłych Polaków.

„Dzięki temu ujawniliśmy dość spore zróżnicowanie obyczajowości seksualnej Polaków w poszczególnych grupach wiekowych” – powiedział zadowolenie z seksu Według raportu 42 proc. Polaków jest zadowolonych z seksu. To aż o 18 proc. mniej niż 6 lat lat temu (z badania z 2011 roku wynikało, że zadowolonych ze swojego życia seksualnego było aż 60 proc.).

Obecnie aż 6 proc. ankietowanych Polaków jest bardzo niezadowolonych ze współżycia, jednak liczba dotyczy Polaków niezależnie od wieku. Biorąc pod uwagę długość życia (i lata doświadczeń) ankietowanych, to najbardziej z życia seksualnego zadowoleni są 30. 40. i 50-latkowie. Niezadowolenie młodszych grup może wynikać z niedojrzałości, a także z tego, że mimo coraz większej świadomości swojej seksualności, stale pragniemy w seksie eksperymentować, poznawać nowe rzeczy, które boimy się niestety wprowadzić w życie.

Seksuolodzy alarmują – dzieję się tak, ponieważ nie potrafimy rozmawiać z parterem o swoich potrzebach, wstydzimy się ich i szukamy drogi na skróty, czyli zdrady. Starsze osoby nie są usatysfakcjonowane z seksu z powodu wielu dysfunkcji seksualnych: zaburzeń erekcji związanych z coraz mniejszą produkcją testosteronu u mężczyzn, zmniejszenia libido, czy suchości pochwy u kobiet.

Zdrada w związku:
Prof. Zbigniew Izdebski zauważa, że w społeczeństwie panuje przekonanie, iż szczęśliwy związek to ten monogamiczny. – Gdy rozmawiamy z młodymi ludźmi, to większość z nich deklaruje, że w przyszłości chcieliby być w jednym, stałym związku. Jednocześnie 45 proc. młodych uważa, że można uprawiać seks nawet z osobą, której się nie kocha – dodaje seksuolog.

Niestety do zdrad dochodzi coraz częściej. Z raportu wynika, że dopuszcza się jej aż co trzeci Polak. Blisko co piąty dorosły Polak (19 proc. mężczyzn i 14 kobiet) uważa, że będąc w stałym związku można być jednocześnie w innym długotrwałym związku, mieć romans. Równocześnie 10 proc. kobiet i 10 proc. mężczyzn potwierdza, że będąc w stałym związku (trwającym dłużej niż 6 msc.) było w innym równoległym związku.

Jak często?
Na przestrzeni ostatnich 20 lat zmniejszył się odsetek osób współżyjących seksualnie, tzn. takich, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy miały przynajmniej jeden stosunek dopochwowy (z 86 proc. w 1997 roku do 76 proc. w 2017). Średnio Polacy uprawiają seks dwa razy w miesiącu, wieczorem, a miejscem igraszek jest sypialnia.


Długość stosunku
Z powodu ciągłego zmęczenia i nadmiernego stresu czas trwania gry wstępnej i samego stosunku Polaków znacznie się skrócił. W 2005 roku gra wstępna trwała zwykle ponad 20 min., teraz jest niestety tylko 15 min., seks w 2001 roku trwał około 18 min., teraz jest to 14. Czynnik ten, również może sprzyjać niezadowoleniu z seksu – im krócej on trwa, tym mniejsza satysfakcja ze stosunku.

inne doświadczenia
Równocześnie wzrasta różnorodność form aktywności seksualnej wśród Polaków, jak seks oralny czy masturbacja. Zmiany te widoczne są zarówno u mężczyzn, jak i kobiet (u płci pięknej znacznie). W 1997 roku masturbację miało za sobą 73 proc. mężczyzn i 38 proc. kobiet w wieku 18-49 lat.

Dwadzieścia lat później z tą formą aktywności seksualnej miało do czynienia 83 proc. mężczyzn i 49 proc. kobiet. Skala zmian doświadczeń w seksie oralnym jest znacznie większa. W 1997 roku seks oralny uprawiało 32 proc. mężczyzn i 23 proc. kobiet w wieku 18-49, a w 2017 roku do takich doświadczeń przyznało się 65 proc. kobiet i 63 proc. mężczyzn, ale ta liczba może być większa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *