Najpierw masa

Głównym powodem tego, że nie możecie przybrać na masie jest zdecydowanie dieta. Oczywiście, treningi również są ważne, jednak zdrowe odżywianie to podstawa!

 

Organizm lubi harmonię. Jeśli nasze posiłki są regularne, spożywane o stałych porach, wtedy stwarzamy organizmowi dobre warunki do pełnej przemiany materii oraz najlepszego wykorzystania składników odżywczych.

Organizm wie, że pokarm przyjdzie o stałych porach, dlatego nie musi odkładać sobie zapasu energii w postaci tkanki tłuszczowej „na czarną godzinę”, tylko w pełni wykorzystuje jego potencjał. W ciągu dnia spożywajcie ok. 6 posiłków – z tego, co 3-4 godziny, aby żołądek strawił pokarm i znowu wywołał uczucie głodu.

Śniadanie oraz posiłki około treningowe powinny składać się głównie z węglowodanów, gdyż to z nich czerpiemy energię na treningu. Idealnym rozwiązaniem są płatki owsiane, które są produktem zbożowym, głównie węglowodanowym, łatwo się przyswajają oraz poprawiają trawienie przez resztę dnia.

Same płatki to za mało, więc dobrze jest zrobić dodatkowo omleta i posmarować go dżemem niskosłodzonym. Posiłek potreningowy to powinne być głównie węgle i białko.

Tutaj nie przesadzajcie z warzywami i unikajcie produktów zbożowych – zawierają one dużo błonnika, który podany w dużej ilości zmniejszy absorpcję składników odżywczych. Chcemy, aby składniki odżywcze dotarły do mięśni w jak najszybszym czasie.

W tym momencie opiszę co się dzieje z organizmem po treningu.W momencie zakończenia treningu siłowego, zapasy glikogenu w organizmie są mocno uszczuplone a w mięśniach powstało bardzo dużo mikrouszkodzeń tkanek – trwa katabolizm.

W tym momencie musimy jak najszybciej dostarczyć mięśniom aminokwasów (białko) i szybkowchłanialnych węglowodanów, aby zahamować trwający katabolizm i wywołać proces odnowy uszkodzonych tkanek (proces regeneracji).

Jeżeli mamy dostęp do suplementów to najlepszym rozwiązaniem jest wypicie BCAA (aminokwasy rozgałęzione), a jeśli nie, to można chociaż zjeść banana lub jabłko i następnie iść na porządny posiłek potreningowy.

Około 30-40 minut po treningu otwiera się tak zwane okno anaboliczne. Jest to czas, w którym potęguje się moc przyswajania składników odżywczych przez mięsnie, więc jedząc porządny, zdrowy posiłek składający się z nierafinowanych węglowodanów i pełnowartościowego białka dajemy naszym mięśniom bonus, dzięki któremu przyswoją więcej składników odżywczych, szybciej się zregenerują, zatem odrosną większe. SP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *