Groźny łącznik

Budowla łącząca dwa klify w chińskim parku narodowym to atrakcja turystyczna dla odważnych i lubiących dreszcz emocji.

Długi na 430 metrów, szeroki na 6 metrów i usytuowany 300 metrów nad ziemią – tak prezentuje się najwyżej położony i najdłuższy szklany most na świecie, znajdujący się w Parku Narodowym Zhangjiajie, w chińskiej prowincji Hunan. Podłoże mostu składa się z 99 tafli hartowanego szkła, każda z nich ma trzy warstwy o grubości 1,5 cm.


Imponująca konstrukcja ma, w zamyśle jej projektanta – izraelskiego architekta Haima Dotana, przypominać gigantycznego motyla. Budowa mostu kosztowała 3,4 mln dolarów.

Oficjalne otwarcie nastąpiło dopiero po 8 miesiącach od ukończenia prac, wcześniej bowiem inżynierowie przeprowadzili ok. 100 prób bezpieczeństwa i ocenili, że konstrukcja jest w stanie utrzymać ciężar nawet 800 osób jednocześnie.

Władze parku zapewniają również, że most jest odporny na silny wiatr, zmiany temperatury, a nawet trzęsienie ziemi. Aby jednak ograniczyć zniszczenia fauny i flory parku, wprowadzono ograniczenia: dziennie na most nie powinno wchodzić więcej niż 8 tys. turystów. Zainteresowanie jest jednak znacznie większe, przez co konstrukcja była już czasowo zamykana dla turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *