Królestwo kobiet – raj dla mężczyzn

W jednym z chińskich plemion młodzi się nie żenią, sypiają ze sobą bez zobowiązań, a ich dziećmi zajmuje się rodzina

Kobiety i mężczyźni nie powinni wchodzić w związki małżeńskie, bo miłość jest jak pory roku, przychodzi i odchodzi – wyjaśnia Namu, sławna piosenkarka Mosuo. I tak jest w rzeczywistości na co dzień w jednej spod himalajskich wiosek, gdzie lud Mosuo zamieszkuje swe tereny od kilkudziesięciu wieków. To najszczęśliwsze plemię na świecie, ponieważ nie uznają oni ślubów.

Żyją ze sobą z miłości, a gdy już uczucie przeminie – rozstają się. Nikt do niczego nie jest zmuszany, a dzieci powstałe ze związku pozostają przy matce. Dzieje się tak, ponieważ w plemieniu panuje matriarchat – rządzą w nim kobiety. Mężczyźni w Mosuo są jedynie dodatkiem do życia kobiet. To one decydują o przyszłości dzieci, całe życie mieszkają ze swoją rodziną, a mężczyźni odwiedzają je tylko w nocy.

Po upojnej nocy kochankowie wracają do swojej wielopokoleniowej rodziny. Nie ma formalnych związków, a dzieci są wychowywane nie przez partnerów, a przez całe rodziny. Kobiety w społeczeństwie Mosuo utrzymują swoje potomstwo – pracują w polu, wypasają bydło, a także zapewniają wiosce wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *