Glock= niezawodność

Nazywany jest pistoletem XXI wieku. Ta młoda stosunkowo konstrukcja zyskała uznanie w oczach tysięcy użytkowników: wojska, policji i antyterrorystów.

W maju 1980 roku armia austriacka ogłosiła konkurs na opracowanie zupełnie nowego wzoru pistoletu, który miał zastąpić wysłużonego Walthera P-38. Do konkursu mogły stanąć tylko firmy austriackie.
W ciągu 6 miesięcy w biurze projektowym firmy Glock opracowano prototyp pistoletu, który wkrótce miał się stać światowym hitem. W 1982 przyjęto go (pod oznaczeniem P-80) do uzbrojenia wojska i policji austriackiej. W ich ślady poszły kolejne armie i również w polskim wojsku można spotkać tę broń.

Sukcesu konstrukcji należy dopatrywać w nowoczesnych materiałach, z jakich została zbudowana. Szkielet broni z uchwytem, korpus magazynka i jego podajnika, język spustowy oraz oś prowadnicy sprężyny powrotnej wykonane są z tworzyw sztucznych: niesłychanie trwałych i odpornych na uszkodzenia oraz odkształcenia, a jednocześnie lekkich polimerów. Stąd wziął się mit o pistolecie niewykrywalnym przez detektory metalu. Mit całkowicie nieprawdziwy, ponieważ kluczowe elementy, jak lufa czy zamek, są tradycyjnie stalowe.

Dla użytkowników wystarczająco „magiczne” było istotne zmniejszenie masy przy jednoczesnym wzroście trwałości. Glocki ważą o 1/3 mniej niż typowe wojskowe pistolety, zaś
w licznych testach wytrzymałościowych udowodniły, że są praktycznie niezniszczalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *