Ucho na kosmos

Chińczycy nie odpuszczają w gigantomanii i biciu rekordów kolejnych „naj”. Tym razem w kategorii kosmos.

Radioteleskop to teleskop do obserwacji odległych obiektów astronomicznych z wykorzystaniem fal radiowych. W odróżnieniu od teleskopu optycznego, który pozwala na badanie wyłącznie światła docierającego do Ziemi, radioteleskop umożliwia odbiór szerszego zakresu sygnałów. Wiele obiektów astronomicznych przesłania bowiem pył, który jednak nie pochłania fal radiowych.

Konstrukcja pojedynczego (bo spotykane są również zespoły kilku czy nawet kilkunastu) radioteleskopu składa się z parabolicznej czaszy, czyli reflektora skupiającego fale radiowe w ognisku,
w którym umieszczony jest odbiornik radiowy.

Do tego roku największą tego typu konstrukcją było obserwatorium Arecibo w Portoryko z talerzem o średnicy 305 metrów. Zdeklasował go FAST – Five hundred meter Aperture Spherical Telescope ukończony w lipcu w chińskiej prowincji Kuejczou. Już sama nazwa wychwala jego wielkość, tłumaczy się ona bowiem jako pięćsetmetrowy aperturowy sferyczny teleskop. Składa się z 4450 pojedynczych aluminiowych trójkątnych paneli. Lokalizacja w naturalnym zagłębieniu krasowym zapewnia wsparcie dla czaszy radioteleskopu  ważącej 11 tysięcy ton.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *