Jego wysokość Millau

Jest najwyższą tego typu konstrukcją w Europie. Posiada największe filary na świecie. A widok, jaki się z niego roztacza… wspaniały!

Wiadukt Millau znajduje się na południowym zachodzie Francji, nad doliną rzeki Tarn, w pobliżu miasteczka Millau. To most-rekordzista, ponieważ jest najwyższym mostem na świecie (ze względu na wysokość szczytowego filaru), posiada najwyżej położone nad poziomem morza pylony (podpory mostów wiszących), a jego jezdnia znajduje się 270 m nad ziemią, czyli najwyżej w Europie.

 

Most jest szeroki na 32,05 m i gruby na 4,2 m oraz posiada 2 pasy ruchu w każdym kierunku. Składa się z siedmiu żelbetonowych filarów, każdy po 87 m wysokości. Cała konstrukcja waży ok. 290 tys. ton. Most jest wyposażony w najnowocześniejsze termometry i czujniki służące do pomiaru i wykrywania nawet najmniejszych ruchów filarów, jak również do pomiaru odporności na ścieranie i rozrywanie

 

Większość elementów konstrukcyjnych wybudowano na lądzie, a następnie nasunięto je na filary za pomocą 64 podnośników.
Wiadukt znajduje się w ciągu autostrady A75 Paryż-Barcelona. Szacuje się, że przez wiadukt dziennie przejeżdża do 50 tysięcy pojazdów. Przygotowania do jego budowy trwały kilkanaście lat, ale sama konstrukcja tylko trzy. Pochłonęła natomiast 400 mln euro.

Dane techniczne:

 Wysokość 343 m
 Długość 2460 m
 Wys. przesęł nad ziemią 270 m
 Materiał żelbeton, stal
 Waga 290 tys. ton
Cena za przejazd 4,5–7 euro
 Koszt 400 mln euro

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *