Jego wysokość Millau

Jest najwyższą tego typu konstrukcją w Europie. Posiada największe filary na świecie. A widok, jaki się z niego roztacza… wspaniały!

Wiadukt Millau znajduje się na południowym zachodzie Francji, nad doliną rzeki Tarn, w pobliżu miasteczka Millau. To most-rekordzista, ponieważ jest najwyższym mostem na świecie (ze względu na wysokość szczytowego filaru), posiada najwyżej położone nad poziomem morza pylony (podpory mostów wiszących), a jego jezdnia znajduje się 270 m nad ziemią, czyli najwyżej w Europie.
Most jest szeroki na 32,05 m i gruby na 4,2 m oraz posiada 2 pasy ruchu w każdym kierunku. Składa się z siedmiu żelbetonowych filarów, każdy po 87 m wysokości. Cała konstrukcja waży ok. 290 tys. ton. Most jest wyposażony w najnowocześniejsze termometry i czujniki służące do pomiaru i wykrywania nawet najmniejszych ruchów filarów, jak również do pomiaru odporności na ścieranie i rozrywanie. Większość elementów konstrukcyjnych wybudowano na lądzie, a następnie nasunięto je na filary za pomocą 64 podnośników.
Wiadukt znajduje się w ciągu autostrady A75 Paryż-Barcelona. Szacuje się, że przez wiadukt dziennie przejeżdża do 50 tysięcy pojazdów. Przygotowania do jego budowy trwały kilkanaście lat, ale sama konstrukcja tylko trzy. Pochłonęła natomiast 400 mln euro.

Dane techniczne:

 Wysokość 343 m
 Długość 2460 m
 Wys. przesęł nad ziemią 270 m
 Materiał żelbeton, stal
 Waga 290 tys. ton
 Cena za przejazd 4,5–7 euro
 Koszt 400 mln euro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *