Miłość kontra seks

Co jest ważniejsze: satysfakcja seksualna czy uczucie? To pierwsze, co widać po tematyce naszego magazynu, stanowi jedną z najistotniejszych rzeczy w życiu, stawiane jest przez behawiorystów (badaczy ludzkich zachowań) na równi z najbardziej podstawowymi potrzebami człowieka, takimi jak jedzenie czy spanie.

Jednak miłość to również bardzo istotne uczucie, ponieważ psychologowie uważają, że chęć bycia ważnym dla drugiej osoby, jest tak samo priorytetowa jak utrzymanie się przy życiu. Niestety, jak głosi słynne powiedzenie, nie można mieć wszystkiego i wspaniały seks oraz miłość czasem się ze sobą mijają.


Niektórzy twierdzą, że poważny związek to pierwszy gwóźdź do trumny dla namiętności. Nie zawsze, bo wiele par może cieszyć się ze wzajemnej satysfakcji seksualnej, dopóki zdrowie im na to pozwala, jednak dla innych jest to niestety przykry obowiązek. Dzieje się tak z powodu narastającej monotonii w związku, braku chęci poznawania czegoś nowego, zaniku pociągu fizycznego do partnera itd.

Gdy brakuje chemii między kochankami, do sypialni wkrada się nuda. Marazm ewoluuje i pojawia się chęć szukania pocieszenia w ramionach „tych trzecich”. Nieudany seks lub jego deficyt niszczy związek i zazwyczaj kończy się brakiem bliskości dwóch osób, a co za tym idzie miłość zanika. Inaczej wygląda relacja, gdy kogoś tak bardzo kochamy i idealizujemy, że boimy się ujawnić swoje fantazje, by tej osoby nie zrazić do siebie.

To, co uznaje się w seksie za „normalne”, jest rzeczą niezwykle subiektywną i zależy od środowiska, z którego dana osoba się wywodzi, jej wychowania, religijności, doświadczenia seksualnego, pewności siebie, etyki i moralności. Strach przed tym, co pomyśli sobie o nas partner, sprawia, że swoje fantazje seksualne odstawiamy na drugi plan i żyjemy samą miłością. To sytuacja, kiedy chęć bliskości zabija potrzebę realizowania swoich najskrytszych pragnień.

Czy istnieje balans pomiędzy tymi dwiema sferami życia? Oczywiście! Jak w każdej damsko-męskiej sprawie najlepsza jest szczera rozmowa i dystans do własnej osoby. Trzeba znać swoje potrzeby. Teorie badaczy, jak tego dokonać, mogą okazać się pomocne, jednak gotowej recepty na harmonię w seksie i miłości po prostu nie ma. AP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *